veterinárna

klinika

Online OBJEDNÁVKA
0911 984 936

Parkovanie zdarma

slider1

Starostlivosť aj v pohodlí domova

slider2

Zdravie Vašich miláčikov
je naším poslaním.

macka

  Choroby mačiek

   

  Herpesviróza a Caliciviróza

   

  Príznaky, priebeh choroby a prenos

  V populácii našich mačiek je toto ochorenie veľmi frekventované a je spôsobené predovšetkým tzv. herpesvírmi a calicivírmi, postihujúcimi horné aj dolné cesty dýchacie. U chorých zvierat pozorujeme výtok z nosa, očí, kýchanie, zápaly spojoviek, kašeľ. U mladých zvierat zápaly pľúc. Pri chronickom priebehu dochádza často k nevratným zmenám v tkanive pľúc, k trvalému postihnutiu pacientov a častým recidívam ochorenia. 

   

  Liečba

  Liečba je možná v skorej fáze ochorenia.

   

  Prevencia

  Vakcinovať je možné už od veku 2 mesiacov.

   

   

  Infekčná panleukopénia

   

  Príznaky, priebeh choroby a prenos

  Vírusové ochorenie mačkovitých šeliem prebiehajúce za príznakov zápalov tráviaceho ústrojenstva a poškodenia buniek bielej krvnej rady. Ochorenie je veľmi ľahko prenosné zhltnutím, vdýchnutím víru, ale aj obyčajným kontaktom cez kožu. Dostavuje sa vysoká teplota, smäd, zvracanie a veľmi rýchlo aj dehydratácia organizmu a chudnutie.

   

  Liečba

  Úspešnosť liečby závisí na stave organizmu pri začiatku liečby. Liečba prebieha infúziami a zabezpečením dostatočného zavodnenia organizmu a liečbou sekundárnych bakteriálnych infekcií.

   

  Prevencia

  Najúčinnejšou prevenciou je vakcinácia.

   

   

  Besnota

   

  Príznaky, priebeh choroby a prenos

  Besnota je vírusové ochorenie, pri ktorom vírus napáda mozog, miechu a centrálny nervový systém zvieraťa, nachádza sa aj v slinách a slinných žľazách. Prenáša sa najmä pohryzením. Choroba môže postihovať všetky teplokrvné zvieratá, domáce aj voľne žijúce, pričom je prenosná aj na človeka.

   

  Besnota prebieha u mačiek zvyčajne v zúrivej forme. Zviera je podráždené, tvorí sa mu nadmerné množstvo slín, skáče na ľudí aj na iné zvieratá so snahou kusnúť ich a poškriabať, pričom zanecháva hlboké rany, vytrvale mňaučí a chrapčí. V poslednom štádiu choroby ochrnú niektoré svalové skupiny, najčastejšie na zadných končatinách. Ochorenie končí smrťou jedinca.

   

  Liečba

  Účinná liečba zatiaľ neexistuje, preto sa choroba u zvierat zvyčajne nelieči.

   

  Prevencia

  Jedinou účinnou prevenciou je očkovanie. Ďalším preventívnym opatrením je udržiavať domáce zvieratá mimo styku s voľne žijúcimi zvieratami, ktoré môžu byť potenciálne nakazené vírusom besnoty.

   

   

  Chlamydióza

   

  Príznaky, priebeh choroby a prenos

  Jedná sa o ochorenie spôsobené mikroorganizmami, ktoré sú podobné baktériám. U mačiek spôsobuje atypické zápaly pľúc. Prenáša sa podobne ako mačacia chrípka, kvapôčkovou infekciou. U pacientov pozorujeme výtoky z nosa a očí, kašeľ, celkové príznaky ako nechutenstvo, horúčka, chudnutie.

   

  Liečba

  Aj toto ochorenie veľmi ľahko prechádza do chronického. Liečiť sa dá antibiotikami pokiaľ je liečba nasadená včas.

   

  Prevencia

  Vakcinovať sa dá od veku 2 mesiacov.

   

   

  Vírusová leukémia

   

  Príznaky, priebeh choroby a prenos

  Ochorenie je niekedy označované aj ako leukotický komplex mačiek. Je spôsobené vírmi napádajúcimi imunitný systém nakazených zvierat. Je veľmi často sprevádzané tzv. syndrómom získanej imunodeficience mačiek, ktorý by sa zjednodušene dal prirovnať k ochoreniu  HIV u ľudí. Dôsledkom infekcie sú nádory buniek bielej krvnej rady, črevnej steny, obličiek, atď. V pokročilejšom štádiu ochorenia napadajú organizmus sekundárne infekcie v dôsledku zníženia imunity.

   

  Príznaky sú mierne, ťažšie pozorovateľné, zvyčajne sú zväčšené lymfatické uzliny v ústnej dutine a na ďalších miestach. Ochorenie môžeme spoznať aj prostredníctvom často sa opakujúcich infekcií najmä ústnej dutiny a ďalších zápalových ochorení. V neskorších štádiách vírus napáda všetky telesné sústavy a spôsobuje leukémiu. Vírus je špecifický pre mačky, nie je prenosný na iné zvieratá, ani na človeka. Vírus je citlivý na dezinfekčné prostriedky a tiež na sucho a vyššie teploty. Infikovaná kotná mačka môže prenášať chorobu na svojich potomkov.

   

  Liečba

  Nie je známa účinná liečba, liečia sa najmä sekundárne infekcie, čím sa predlžuje život mačky a  zmierňuje utrpenie.

   

  Prevencia

  Vakcinácia sa prevádza už od veku 2 mesiacov. Keďže ide o infekčnú chorobu, po zistení nakazenia jedinca je potrebné izolovať ho od zdravých jedincov a zabrániť tak nákaze.

   

  Čipovanie Očkovanie Pasy Facebook