Choroby a vakcinácia fretiek

Prečítajte si aj o jednotlivých ochoreniach, aby ste vedeli pred čím je potrebné chrániť Vášho miláčika, a prečo je očkovanie potrebné.

​Vakcinácia fretiek​:

  • psinka (distemper - D)
  • besnota (rabies - R)

Vakcinačná schéma pre mláďatá fretky:

  • vakcinácia 8-10. týždeň (D)
  • vakcinácia 10-14. týždeň  (D)
  • vakcinácia 16. týždeň a neskôr (R)

Revakcinácia sa vykonáva raz ročne.

Z infekčných ochorení je pre fretky najnebezpečnejší vírus Psinky a Besnoty.

Psinka

Priebeh choroby, príznaky

Vírus psinky je extrémne infekčný. Šíri sa priamo - kontaktom zvierat, ale rovnako nepriamo, na obuvi a šatstve. Na začiatku ochorenia sa dostavuje zápal spojoviek - konjunktivitída a rinitída. Neskôr sa fretka stáva apatickou, má zvýšenú teplotu a neprijíma potravu. Neskorým príznakom sú zmeny na koži - zosilnenie kože na tvári a pyskoch, v okolí análu, nad chvostom, najtypickejšie sú zmeny na labkách - stvrdnutie vankúšikov /hard pad/. Ojedinele sa môže dostaviť hnačka. Krátko pred úhynom nastupujú  nervové príznaky: podráždenosť, triaška, slinenie, kŕče, kóma. U mláďat býva postihnutá nervová sústava bezprostredne po infekcii, priebeh je tak rýchly, že sa nestihnú dostaviť zmeny na koži.

Prevencia

Vzhľadom k fatálnemu priebehu ochorenia je prevencia vakcináciou nevyhnutná.

Besnota

Priebeh choroby, príznaky

Choroba je vírusového pôvodu, prenáša sa najmä uhryznutím chorým zvieraťom. Vírus sa v tele veľmi rýchlo šíri a napáda centrálnu nervovú sústavu. U zvieraťa sa choroba prejavuje najmä nestálym správaním (nezvyčajnými rýchlymi zmenami v správaní), nervozitou, hryzením. V neskorších fázach sa objavuje ochrnutie zadných končatín. Zúrivá forma besnoty, známa u iných domácich zvierat, je u fretky málo frekventovaná.

Liečba

Besnota je pre nezaočkované fretky smrteľná! Smrť prichádza zvyčajne medzi 10. a 14. dňom.

Prevencia

Najúčinnejšiou prevenciou je očkovanie, doplnkovou prevenciou môže byť aj vyhýbanie sa zvieratám žijúcim vo voľnej prírode, ktoré môžu byť nakazené besnotou.

Objednajte sa na vyšetrenie ešte dnes