veterinárna

klinika

Online OBJEDNÁVKA
0911 984 936

Parkovanie zdarma

slider1

Starostlivosť aj v pohodlí domova

slider2

Zdravie Vašich miláčikov
je naším poslaním.

macka

  Choroby fretiek

  Z infekčných ochorení je pre fretky najnebezpečnejší vírus Psinky a Besnoty.

   

  Psinka

   

  Priebeh choroby, príznaky


  Vírus psinky je extrémne infekčný. Šíri sa priamo - kontaktom zvierat, ale rovnako nepriamo, na obuvi a šatstve. Na začiatku ochorenia sa dostavuje zápal spojoviek - konjunktivitída a rinitída. Neskôr sa fretka stáva apatickou, má zvýšenú teplotu a neprijíma potravu. Neskorým príznakom sú zmeny na koži - zosilnenie kože na tvári a pyskoch, v okolí análu, nad chvostom, najtypickejšie sú zmeny na labkách - stvrdnutie vankúšikov /hard pad/. Ojedinele sa môže dostaviť hnačka. Krátko pred úhynom nastupujú  nervové príznaky: podráždenosť, triaška, slinenie, kŕče, kóma. U mláďat býva postihnutá nervová sústava bezprostredne po infekcii, priebeh je tak rýchly, že sa nestihnú dostaviť zmeny na koži.

   

  Prevencia

   

  Vzhľadom k fatálnemu priebehu ochorenia je prevencia vakcináciou nevyhnutná.

   

   

  Besnota

   

  Priebeh choroby, príznaky

  Choroba je vírusového pôvodu, prenáša sa najmä uhryznutím chorým zvieraťom. Vírus sa v tele veľmi rýchlo šíri a napáda centrálnu nervovú sústavu. U zvieraťa sa choroba prejavuje najmä nestálym správaním (nezvyčajnými rýchlymi zmenami v správaní), nervozitou, hryzením. V neskorších fázach sa objavuje ochrnutie zadných končatín. Zúrivá forma besnoty, známa u iných domácich zvierat, je u fretky málo frekventovaná.

   

  Liečba

   

  Besnota je pre nezaočkované fretky smrteľná! Smrť prichádza zvyčajne medzi 10. a 14. dňom.

   

  Prevencia

  Najúčinnejšiou prevenciou je očkovanie, doplnkovou prevenciou môže byť aj vyhýbanie sa zvieratám žijúcim vo voľnej prírode, ktoré môžu byť nakazené besnotou.

  Čipovanie Očkovanie Pasy Facebook