veterinárna

klinika

Online OBJEDNÁVKA
0911 984 936
Slider 6

  Kožné choroby psov

   

  Kožné ochorenia sú jedným z najčastejších dôvodov na vyhľadanie lekára. Ochorenia kože predstavujú 20 – 50% pracovnej náplne veterinárneho lekára, hlavne v letnom a jesennom období. Koža tvorí bariéru medzi vonkajším a vnútorným prostredím a je jedným z mála orgánov, kde je možné priamo zrakom, bez použitia zložitých zobrazovacích techník, pozorovať patologické zmeny, čo je veľkou výhodou.

   

  Častým príznakom kožných ochorení, okrem zmien na koži (ložiská vypadanej srsti, vriedky, chrasty), je pruritus – svrbenie. Kožných ochorení, pri ktorých sa objavuje svrbenie primárne je málo. Väčšinou sa svrbenie objavuje ako sekundárny príznak ochorenia, v dôsledku komplikácií, ktorému predchádzajú nesvrbivé kožné zmeny. Takmer každé neliečené kožné ochorenie, pokiaľ je komplikované bakteriálnou infekciou, sa časom stáva pruritickým.

   

  Spomínaný pruritus – svrbenie je jeden z najčastejších dôvodov, prečo klient vyhľadá dermatológa.

   

  Liečba kožných ochorení je časovo náročná a vyžaduje si trpezlivosť majiteľa. Ak sa kožné ochorenia neliečia hneď v začiatkoch, kožné zmeny a príznaky ochodenia sú výraznejšie, liečba sa predlžuje a je aj finančne nákladnejšia. Podstatný je aj fakt, že mnohé ochorenia sú prenosné aj na ľudí (plesňové ochorenia, svrab, cheyletiella).

   

  Najčastejšie príčiny vzniku kožných ochorení:

  Čipovanie Očkovanie Pasy Facebook