veterinárna

klinika

Online OBJEDNÁVKA
0911 984 936

Parkovanie zdarma

slider1

Starostlivosť aj v pohodlí domova

slider2

Zdravie Vašich miláčikov
je naším poslaním.

macka

    Choroby kože

     

    Parazitárne ochorenia kože

     

    Príznakom prítomnosti parazitov je výrazný pruritus – svrbenie. Môžeme pozorovať čierne bodky na koži – blší trus, šupinatenie kože – cheyletiella, alebo vypadávanie srsti v určitých oblastiach - svrab, demodex.

     

    Terapia: spot - on prípravky a dezinfekcia pelechu a domácnosti.

     

     

    Bakteriálne a kvasinkové ochorenia kože

     

    Vznikajú väčšinou po neliečenom parazitárnom alebo alergickom ochorení kože, zriedka ako prvotný problém. Takže pri ich liečbe je potrebné zamerať sa na primárnu príčinu vzniku ochorenia a liečiť ju. Na koži pozorujeme zmeny ako vriedky naplnené hnisom, fľaky, vyrážky, pri dlhodobo trvajúcom ochorení až zčernanie kože.

     

    Terapia: lokálne prípravky proti baktériám a kvasinkám (šampóny). Antibiotiká sa pri kožných ochoreniach berú vždy, min. po dobu 3 týždňov, resp. 7-10 dní po odoznení príznakov ochorenia, inak hrozí riziko, že sa infekcia vráti.

     

     

    Mykotické ochorenia kože

     

    Dermatifytóza je kožné mykotické ochorenie, vyvolané dermatofytickými hubami. Postihuje mačky a psy. Je prenosné na ľudí, predovšetkým na deti. Významným zdrojom dermatofytóz sú asymptomatický prenášači. U mačiek sú dlhosrsté plemená vnímavejšie k nakazeniu ako krátkosrsté. U psov nie je plemenná predispozícia. Na koži pozorujeme kruhovité ložiská s vypadanou srsťou, alebo so srsťou zlomenou tesne pri koži. Tieto zmeny sa začínajú najprv na hlave a na končatinách.

     

    Pôvodcovia sú:

    • Microsporum canis – najčastejší pôvodca. Spôsobuje 90 až 100% dermatofytóz u mačiek a 50% dermatofytóz psov.
    • Trichophyton mentagrophytes - u psov je príčinou vzniku dermatofytóz u 24%, u mačiek je jeho výskyt vzácny.
    • Microsporum gypseum – jeho výskyt je vzácny.

     

    Terapia: ostrihanie srsti a použitie lokálnych antimykotických prípravkov (klotrimazol, mikonazol, ketokonazol) alebo fungistatické antibiotikum (griseofulvin).

     

     

    Alergické ochorenia kože

     

    Prejavujú sa u psov od veku troch mesiacov do veku cca 3 rokov. 

    Prvým príznakom je svrbenie, väčšinou bez kožných zmien. Ak sú prítomné kožné zmeny, najčastejšie sú postihnuté vnútorné strany uší, labky, spodná časť brucha. Tieto miesta bývajú začervenalé. Pes môže byť alergický na rôzne druhy pelov, tráv, roztoče, na niektoré zložky potravy, prípadne na niektoré lieky.

    Diagnostika alergie je pomerne náročný proces, u podozrenia na alergiu na niektorú zložku potravy sa robí eliminačná diéta, kedy sa psovi podáva po dobu 4-6 týždňov špeciálna hypoalergénna diéta, ktorá obsahuje len jeden zdroj proteínov a jeden zdroj sacharidov, ktoré pes dovtedy nikdy nejedol a podľa zmien na koži sa vyhodnocuje účinnosť diéty.

    Alergia nie je ochorenie, ktoré sa dá vyliečiť, dajú sa len minimalizovať klinické príznaky ochorenia a tým pádom zlepšiť aj komfort pacienta, ktorý dovtedy trpel neustálym svrbením kože.
     

     

    Hormonálne ochorenia kože

     

    Sú to ochorenia, ktoré u psov vyvolávajú celkové klinické príznaky, prejavy na koži sú len jedným z príznakov.

    Ide o ochorenia, ktoré vznikajú z nedostatku (hypotyreóza) alebo z nadbytku niektorých hormónov (hyperadrenokorticizmus – Cushing, hyperestrogenizmus). Čo sa týka kožných prejavov, vyskytuje sa vypadávanie srsti hlavne v oblasti bokov (hypotyreóza, Cushing) alebo  aj krku (pri nadbytku estrogénov). Najčastejší výskyt je u stredne starých a starých psov. Puritus – svrbenie sa pri týchto ochoreniach nevyskytuje.

    Diagnostikujú sa podľa klinických príznakov (ospalosť psa, zvýšené  pitie a močenie atď.) a pomocou ďalších vyšetrení ako je ultrasonografia alebo špeciálnymi hormonálnymi testami, kde sa zisťujú hladiny určitých hormónov.

    Hormonálne ochorenia ako hypotyreóza a hyperadrenokotricizmus sa nedajú definitívne vyliečiť. Nutné je celoživotné podávanie liekov. Pri hyperestrogenizme (nadbytku estrogénov) je riešením kastrácia/sterilizácia psa. Po tomto zákroku vymiznú behom pár mesiacov aj kožné zmeny.

    Čipovanie Očkovanie Pasy Facebook